«Քաղաքագետը անսպասելի շահագրգիռ անձ է բացահայտել Ռուբեն Վարդանյանի Բաքվից ազատ արձակման գործում»
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՔաղաքագետ Իլյա Գրաշչենկովը կարծում է, որ Մոսկվան կարող է անսպասելիորեն շահագրգիռ անձ դառնալ Բաքվի բանտից նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման գործում, գրում է eadaily.com–ը։ Նա հիշեցրել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտվել է երկուսուկես տարի առաջ հօգուտ Ադրբեջանի չճանաչված հանրապետության կապիտուլյացիայով, սակայն մինչ օրս «պաշտոնական Բաքուն շարունակում է իր վենդետան քաղբանտարկյալների նկատմամբ»: հիշ7եցնենք, որ 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել հայտնի ռուս գործարար, միջազգային բարերար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ով մարդասիրական առաքելություն էր սկսել Լեռնային Ղարաբաղում։ «Այս ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանը «արցախցի գերիներին» պահել է սարսափելի պայմաններում նախնական կալանքի կենտրոններում, սակայն որևէ հետաքննություն չի անցկացվել, կալանավորվածները ենթարկվել են քաղաքական և էթնիկական դրդապատճառներով դատավճիռների։ «Սա է այն, ինչ Վարդանյանի ընտանիքը հայտարարել է համաշխարհային առաջնորդներին, միջազգային կազմակերպություններին և մարդու իրավունքների պաշտպանության համայնքներին ուղղված իր դիմումում այդ 20 տարվա դատավճիռը անվանելով «սարսափելի, բայց սպասելի»», - գրել է Գրաշչենկովը իր Telegram ալիքում։