«Քաղաքագետը անսպասելի շահագրգիռ անձ է բացահայտել Ռուբեն Վարդանյանի Բաքվից ազատ արձակման գործում»
Քաղաքագետ Իլյա Գրաշչենկովը կարծում է, որ Մոսկվան կարող է անսպասելիորեն շահագրգիռ անձ դառնալ Բաքվի բանտից նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման գործում, գրում է eadaily.com–ը։ Նա հիշեցրել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտվել է երկուսուկես տարի առաջ հօգուտ Ադրբեջանի չճանաչված հանրապետության կապիտուլյացիայով, սակայն մինչ օրս «պաշտոնական Բաքուն շարունակում է իր վենդետան քաղբանտարկյալների նկատմամբ»: հիշ7եցնենք, որ 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել հայտնի ռուս գործարար, միջազգային բարերար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ով մարդասիրական առաքելություն էր սկսել Լեռնային Ղարաբաղում։ «Այս ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանը «արցախցի գերիներին» պահել է սարսափելի պայմաններում նախնական կալանքի կենտրոններում, սակայն որևէ հետաքննություն չի անցկացվել, կալանավորվածները ենթարկվել են քաղաքական և էթնիկական դրդապատճառներով դատավճիռների։ «Սա է այն, ինչ Վարդանյանի ընտանիքը հայտարարել է համաշխարհային առաջնորդներին, միջազգային կազմակերպություններին և մարդու իրավունքների պաշտպանության համայնքներին ուղղված իր դիմումում այդ 20 տարվա դատավճիռը անվանելով «սարսափելի, բայց սպասելի»», - գրել է Գրաշչենկովը իր Telegram ալիքում։
Այստեղ հարցն է մնում բաց. ի՞նչ կլինի հետո։ Քաղաքագետի խոսքով քչերն են կարծում, որ Վարդանյանը կպահվի բանտում առնվազը 20 տարի։ Դա է անուղղակիորեն վկայում այն փաստը, որ դատարանը որոշել է նրան չդատապարտել ցմահ ազատազրկման, նշել է նա։ Դա նշանակում է, կարծում է փորձագետը, որ հնարավոր են ինչպես վաղաժամկետ ազատ արձակումը, այնպես էլ արժեքավոր գերու փոխանակումը տարբեր քաղաքական շահերի դիմաց։ «Ինչը, ի դեպ, ամենահավանական զարգացումն է հաշվի առնելով Իլհամ Ալիևի ջանքերը մեծացնելու իր սեփական նշանակությունը տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության մեջ», - նշել է Գրաշչենկովը։
Միևնույն ժամանակ, Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթը, պաշտոնական Երևանի հնարավոր օգնության հույսն ունի։ «Դե, իհարկե, լուծում կա, և Առաջին հերթին դա Հայաստանի կառավարության պատասխանատվությունն է, որը պետք է պայքարի իր քաղաքացիների համար, ովքեր անօրինական կերպով պահվում են օտար երկրում», - դատավճռի հրապարակումից հետո հայտարարել է նա։
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է Գաշչենկովը, հաշվի առնելով վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի գերիների նկատմամբ Հայաստանի ղեկավարության կողմից ցուցաբերված ակնհայտ անտարբերությունը, դրա վրա խաղադրույք կատարել չարժե։ «Ի հակադրություն դրա, հաշվի առնելով ռուսական իստեբլիշմենթի և Վարդանյանի երկարատև բարեկամությունը, Մոսկվան կարող է անսպասելիորեն հանդես գալ որպես նրա ազատ արձակման հավանական շահագրգիռ կողմ», - կարծիք է հայտնել քաղաքագետը։