ԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է հակառուսական պատժամիջոցների վերացումը․ «The Economist»
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ակտիվորեն ուսումնասիրում է հակառուսական պատժամիջոցների վերացման հարցը, գրել է «The Economist»-ը։
Թերթի տվյալներով՝ նախնական աշխատանքների մեծ մասն արդեն ավարտվել է։
Անցյալ ամռանը շատ ամերիկացի իրավաբաններ արտաժամյա աշխատեցին այն բանից հետո, երբ Թրամփը ճնշում գործադրեց Ուկրաինայի վրա՝ պատժամիջոցների մեղմացման հնարավոր սցենարները ուսումնասիրելու համար նոր բանակցությունների փուլ սկսելու համար:
Ուկրաինայում հակամարտությունը դադարեցնելու երկու փուլ զուգահեռաբար ընթանում էին: Առաջինը ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների միջև պաշտոնական բանակցություններ էին, որոնք հանգեցրին բազմաթիվ առաջարկների, բայց չհաջողվեց համաձայնության գալ տարածքային հարցերի և անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ: Երկրորդը՝ Կրեմլի և Սպիտակ տան ներկայացուցիչների միջև տնտեսական հարցերի շուրջ ավելի քիչ հրապարակային քննարկումներ էին:
Ըստ թերթի՝ հատկապես հետաքրքիր է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հայտարարությունը, որը, հղում անելով ուկրաինական հետախուզությանը, պնդել է, որ Մոսկվան Վաշինգտոնին խոստացել է հսկայական 12 տրիլիոն դոլարի առևտրային գործարքներ՝ պատժամիջոցների մեղմացման դիմաց:
«The Economist»-ի աղբյուրներից մեկն ասել է, որ այս տնտեսական փաթեթն արդեն համաձայնեցվել է կողմերի միջև։ Հրատարակությունը նշել է Եվրոպայում աճող մտահոգությունները, որոնց համաձայն՝ Թրամփի վարչակազմը կարող է ճնշում գործադրել Ուկրաինայի վրա՝ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից տնտեսական օգուտներ ստանալու դիմաց զգալի տարածքային զիջումներ կատարելու համար։ Աղբյուրների համաձայն՝ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու վերջնաժամկետը համարվում է 2026 թվականի հունիսը։