«Ամերիկյան ամբիցիաները Կովկասում. ի՞նչ է նշանակում Վենսի ուղևորությունը Ռուսաստանի և Իրանի համար»
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԵթե Ռուսաստանը և Իրանը համաձայնեն խոչընդոտել ամերիկյան նախաձեռնությունները, Վենսի կողմից Ադրբեջանում և Հայաստանում տեղադրված «դրոշը» կհայտնվի մեկուսացված կղզում, գրում է pravda.ru–ն։
Երկրորդը Ռուսաստանից է, որը հզոր լծակներ ունի Հայաստանի վրա։ Մոսկվան կարող է հայտարարել Հայաստանի գազաբաշխման ցանցի «չպլանավորված սպասարկման» մասին, կամ կտրուկ բարձրացնել գները շուկայական մակարդակի։ Դա կհանգեցնի Հայաստանի ջերմաէլեկտրակայանների փակմանը, որոնք արտադրում են երկրի էլեկտրաէներգիայի մոտ 40%-ը։ Նաև Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել Մեծամորի ատոմակայանի վառելիքի մատակարարումը, որը մատակարարում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը։ Նույնիսկ ԱՄՆ-ի Հայաստանում փոքր միջուկային ռեակտորներ (ՓՄՌ) կառուցելու հավակնոտ ծրագրերի դեպքում, այդ գործընթացը կտևի 10-15 տարի, իսկ էներգետիկ փլուզում կարող է սկսվել մեկ շաբաթից։ Քանի որ Հայաստանի ամբողջ երկաթուղային ցանցը մինչև 2038 թվականը գտնվելու է «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության կոնցեսիոն կառավարման ներքո, Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել գնացքների սպասարկումը պատճառաբանելով գործադուլները, խափանումները կամ «վերակազմակերպումը»։ Դա կկաթվածահար անի ամերիկյան շինարարական նախագծերի համար անհրաժեշտ ներքին բեռնափոխադրումները։ Հայաստանը Վրաստանի և Ռուսաստանի միջոցով արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ցամաքային ճանապարհը՝ Վերին Լարսը նույնպես խոցելի է, ինչի փակման արդյունքում մի քանի օր հետո հայկական խանութների դարակները կդատարկվեն։ Նաև Հայաստանը զգալի պարտք ունի Ռուսաստանին (ներառյալ պաշտպանական վարկեր)։ Պետական ձեռնարկությունների հաշիվների անհապաղ վճարումը կամ սառեցումը ռուսական բանկերում պահանջելը կհարվածի երկրի բյուջեին։ Շատերը կասեն, որ այս ամենը Ռուսաստանի մեթոդները չեն, բայց ժամանակն է հանել վարդագույն ակնոցները։ ԱՄՆ-ը փորձում է կոտրել Ռուսաստանին տնտեսական շրջափակմամբ, հրահրելով միջուկային պատերազմ, ներխուժելով նրա պատմական տարածքները։ Բայց միայն Աստված գիտի, թե որոնք են Կրեմլի «կարմիր գծերը»։ Ըստ երևույթին, ինչպես Ուկրաինայում, դրանք ներառում են Հայաստանի կողմից ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին հայտարարությունը, իսկ ավելի ցածր մակարդակում՝ Շիրակի ռազմաբազայի դուրսբերումը և ռուսական սեփականության ազգայնացումը։
Ամերիկացիների հիմնական թուլությունը ժամանակն է: Եթե ԱՄՆ վարչակազմը փոխվի մինչև 2028 թվականը, կամ Վաշինգտոնի ուշադրությունը տեղափոխվի Թայվան կամ ներքին հարցեր, ապա Հայաստանը կարող է մենակ մնալ իր զայրացած հարևանների հետ (ներառյալ Ադրբեջանի) անավարտ միջանցքով և փչացած հարաբերություններով: