ԱՄՆ-ը 13 միլիարդ դոլար կհատկացնի Հայաստանին Ռուսաստանից ազատվելու համար
ՎԵՐԼՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՄիացյալ Նահանգները մտադիր է ավելի քան 13 միլիարդ դոլար ներդնել Հայաստանում, ինչը կազմում է այդ երկրի տարեկան ՀՆԱ-ի գրեթե կեսը, Ռուսաստանից երկարատև կախվածությունը թուլացնելու նպատակով, հաղորդել է Bloomberg-ը, գրում է themoscowtimes.com–ը։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի Երևան կատարած այցից հետո ստորագրվել է քաղաքացիական միջուկային գործընկերության համաձայնագիր, որը նախատեսում է մինչև 9 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում Հայաստանի համար, և ևս լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլար նախատեսված է արհեստական բանականության նախագծի ընդլայնման համար։
Գործակալությունը նշում է, որ այս թվերը աննախադեպ են Հայաստանի 27 միլիարդ դոլարանոց տնտեսության համար։ ING բանկի ԱՊՀ գլխավոր տնտեսագետ Դմիտրի Դոլգինը այդ նախաձեռնություններն անվանել է երկարաժամկետ կայունության ազդանշան, որը կարող է մեծացնել երկրի գրավչությունը պորտֆելային և ուղղակի ներդրումների համար։ Միջուկային համաձայնագիրը ստեղծում է իրավական հիմք ամերիկյան միջուկային տեխնոլոգիաների արտահանման համար և թույլ է տալիս ամերիկյան ընկերություններին մրցել Մեծամորի ատոմակայանի փոխարինող կառուցելու իրավունքի համար, որը կառուցվել է խորհրդային տարիներին և ապահովում է հանրապետության էլեկտրաէներգիայի մոտ 40%-ը։ Մինչ այժմ այն շահագործվում էր «Ռոսատոմի» կողմից, իսկ դրա վառելիքը մատակարարվում էր Ռուսաստանից: Վենսի այցից առաջ ռուսական պետական կորպորացիան հանդիպել է հայ պաշտոնյաների հետ առաջարկելով «համալիր համագործակցություն» նոր միջուկային հզորությունների զարգացման գործում, հաղորդում է Bloomberg-ը: